23 Gru

Czy lornetką możemy prowadzić obserwacje astronomiczne?

Wiele Wielu ludzi uważa, że jedynym instrumentem adekwatnym do obserwowania gwiazd jest teleskop. A przecież lornetka również się przyda, i to nie tylko początkującym miłośnikom podziwiania gwiazd. W których sytuacjach się ona sprawdzi i z jakiej przyczyny nie warto z niej rezygnować?

Dla początkujących

Osoby nie mające jeszcze praktyki w obserwowaniu nocnego nieba i rozróżnianiu osobnych gwiazdozbiorów potencjalnie spotkają się z trudnościami w obsłudze teleskopu z potężnym powiększeniem oraz małym polem widzenia. Lornetki wyraźnie lepiej sprawdzą się w czasie nauki śledzenia skupisk gwiazd – zarówno tych odległych, jak też lepiej zauważalnych. Ponadto jest to przyrząd idealny do podpatrywania Księżyca – nawet jeśli dysponujemy lornetką o mniejszym powiększeniu, bez kłopotu zauważymy wyrwy oraz wyżyny pokrywające jego powierzchnię. Za jej pomocą możemy także oglądać jaśniejsze planety, przykładowo Gwiazda Poranna, Mars, Saturn lub Jowisz.

 

I dla wtajemniczonych

 

Wraz ze zdobywaniem doświadczenia i większej znajomości mapy nieba nocnego możemy postarać się o przyrząd gwarantujący znaczne powiększenie. Jednakże nawet dysponując teleskopem nie powinniśmy całkiem rezygnować z użytkowania lornetki. Sprawdzi się ona w sytuacji, gdy będziemy potrzebowali błyskawicznie odszukać wiele celów, bądź zlokalizować jeden słabszy, którego położenie w stosunku do jaśniejszych gwiazd dobrze znamy.

Jak widać, lornetka przyda się nie tylko w czasie początkowych obserwacji astronomicznych, lecz będzie też pożyteczna w trakcie kolejnych sesji. W związku z tym powinno się poszukać osprzętu solidnej jakości, który posłuży nam przez sporo lat a także będzie wygodny w wykorzystywaniu. Pamiętajmy, że lornetki do oglądania nocnego nieba powinny mieć szeroką średnice obiektywu.