24 Cze

Jak zadbać o teleskop

Teleskopy przeznaczone do obserwacji astronomicznych to cyklicznie znaczny koszt, wobec tego należałoby mieć pojęcie w jaki sposób dbać o sprzęt, aby posłużył nam przez wiele lat. Solidne czyszczenie oraz przechowywanie tego rodzaju sprzętów to fundament.

Czyszczenie? Jedynie delikatne!

Wycieranie zanieczyszczeń z przyrządów optycznych – a wobec tego teleskopy, lornetek, mikroskopów czy aparatów fotograficznych – za pomocą szablonowej ściereczki to obszerny błąd. Umyślnie przeznaczone do tego celu dodatki są delikatne, a zarazem efektywne w działaniu. To naturalnie dzięki nim usuniemy zanieczyszczenia, jak pył, czy odciski paluchów, a jednocześnie będziemy posiadać pełne przekonanie, że nie dokonamy uszkodzeń wrażliwych powłok. Jeśli wobec tego chcemy, żeby teleskop posłużył nam przez wiele lat, wybierzmy miękkie szmatki lub pędzelki przeznaczone do przyrządów optycznych.

Przechowywanie i transportowanie

Zdarza się, iż teleskop stoi nie używany przez wiele tygodni zbierając pył. Jeżeli wobec tego planujemy z niego nie korzystać przez dłuższy czas, kategorycznie lepiej będzie ukryć go do wyjątkowego pokrowca, jaki uchowa sprzęt przed możliwymi zanieczyszczeniami. W wypadku osób planujących obserwować obiekty na nocnym niebie poza miastem, potrzebne jest kupno szczególnej torby na teleskop. Najporządniej, jeżeli będzie ona wodoszczelna, bowiem to skutecznie ochroni zawartość przed kurzem oraz wilgocią; a przy tym wykonana z materiału zapewniającego asekurację przed wstrząsami czy defektami mechanicznymi. Oprócz tego należy zwrócić szczególną uwagę na to czy uchwyty są wytrzymałe i lub torba ma paski do przewieszenia przez ramię, co zapewni wygodne przenoszenie teleskopu. Należytym rozwiązaniem są również kieszenie na wszelkie akcesoria i ponadprogramowe detale pożyteczne podczas podziwiania nocnego nieba z dala od miast.