21 Gru

Luneta do obserwowania nieba

Znalezienie przyzwoitej lunety do obserwacji astronomicznych nie jest proste, zwłaszcza dla osób dopiero zaczynających przygodę z tym hobby. W trakcie poszukiwania warto wziąć pod uwagę wyznaczone kryteria, które znacznie uproszczą podjęcie krańcowej decyzji.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Na pewno najważniejszym parametrem, jaki należy wziąć pod uwagę podczas poszukiwania sprzętu do obserwacji astronomicznych jest powiększenie lunety – im wyższy ten parametr, tym dalej położone cele będziemy w stanie uchwycić. Fundamentalna jest także średnica obiektywu, a także pole widzenia. Osoby, którym zależy w dużej mierze na wygodzie korzystania powinny rozejrzeć się za rodzajem kątowym, gdzie okular skierowany jest pod kątem 45°. Ewidentnie istotnym kryterium będzie również koszt takiego osprzętu – do amatorskich obserwacji astronomicznych wystarczające będą lunety za mniej niż 1000zł.

Gotowy zestaw, lub samodzielne uzupełnienie?

Na zestaw składa się korpus lunety, głowica, okulary i statyw. Naturalnie można samemu poszukać samotnych elementów, lecz takie zadanie bywa zanadto trudne dla początkujących obserwatorów nieba. Żeby mieć pewność, że wszystkie fragmenty osprzętu będą do siebie pasowały, zdecydowanie bezpieczniej jest postawić na gotowe komplety proponowane przez fabrykantów lunet.

Dlaczego powinno się nabyć lunetę?

Chociaż może się wydawać, że lornetka i luneta charakteryzują się podobnymi parametrami, w rzeczywistości ta druga oferuje lepsze powiększenie oraz jasność obrazu. Co prawda zapłacimy za nią więcej, lecz w tym przypadku wyższa opłata przekłada się na jakość. Warto przy tym dodać, iż luneta sprawdzi się nie tylko w obserwacjach astronomicznych, lecz będzie również użyteczna w trakcie wycieczek przyrodniczych. Jeśli jednak przewidujemy eksploatować w trakcie podziwiania natury, powinno się postarać się o dodatkową wodoszczelną obudowę. W ten sposób będziemy mieć pewność, że sprzęt jest bezpieczny niezależnie od pogody.