29 Lis

Na co zwrócić uwagę – zakup lunety?

Sporo osób lubiących oglądanie dzikiej przyrody rozważa zakup odpowiedniego sprzętu, który sporo to zadanie uprości. Dobór lunety może jednakże sprawić niemało trudów – którymi kryteriami kierować się w czasie podejmowania decyzji?

Głównie – powiększenie

Jednym z najbardziej fundamentalnych parametrów Lunety jest powiększenie – im większe, tym bardziej dalekie cele będziemy mogli obserwować. Należy jednak pamiętać, że spore powiększenie łączy się ze znaczącymi gabarytami całego osprzętu, co może okazać się mało komfortowe w trakcie wypraw przyrodniczych. Na to, czy dobrze będziemy widzieć obserwowany obiekt oddziałuje również średnica obiektywu – im szersza, tym więcej światła dociera do oka, co przekłada się na wyższą jakość obserwacji. Wskazane jest również zwrócić uwagę na owo, czy ostrość widzenia na krańcach jest jednakowo dobra jak w środku.

Praktyczne akcesoria

W sklepach specjalistycznych zazwyczaj znaleźć można lunety wykonane ze stali, lub aluminium. Te drugie są sporo lżejsze, co przekłada się na wygodę korzystania. Gdy jednak zdecydujemy się na wariant ze stali, powinno się dokupić do niego statyw. Miłośnicy obserwowania natury bez względu na panujące warunki pogodowe powinni rozważyć zakup specjalnej wodoodpornej obudowy, która skutecznie zabezpieczy narzędzie. Przed zakupem należy zastanowić się też, czy chcemy lunetę skonfigurować z sprzętem fotograficznym lub kamerą.

Jeśli poszukujemy lunety do podpatrywania zwierząt, odpowiednim wyborem będzie model z obiektywem o średnicy wynoszącej 80-85mm. Taki sprzęt zagwarantuje jasny, a przez to wysokiej jakości obraz.