20 Gru

Odpowiednia lornetka – jak ją znaleźć?

Wytrzymały osprzęt właściwej jakości posłuży nam przez sporo lat, zatem przed zakupem lornetki wskazane jest poświęcić trochę czasu na odszukanie odpowiedniego modelu. W trakcie poszukiwań powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry, jak powiększenie, pole widzenia, średnica obiektywu a także odstęp źrenicy wyjściowej.

Najistotniejsze parametry

Można stwierdzić, że lornetka to nic innego, jak złączone ze sobą dwie lunety, jednakże o jakości obrazu rozsądza mnóstwo parametrów. Jednym z najistotniejszych jest powiększenie – im większe, tym bardziej oddalone od nas obiekty będziemy w stanie zobaczyć. Powinno się jednak wiedzieć, że za duże powiększenie przekłada się na zmniejszenie pola widzenia a także jasności obrazu. W najwyższym stopniu optymalny wybór do obserwacji z dłoni to lornetka oferujące powiększenie od 12 do 15 razy. Wielkość obiektywu to wyrażona w milimetrach średnica przedniej soczewki – im pozostanie większa, tym jaśniejszy obraz, co sprawdzić się może w trakcie obserwacji w złym oświetleniu.

Dzienna czy nocna?

Przed podjęciem krańcowej decyzji należałoby zastanowić się dodatkowo do jakich zastosowań zamierzamy wykorzystać nasz sprzęt. Poniekąd innymi parametrami charakteryzują się lornetki do obserwacji dziennych, natomiast innymi te przeznaczone do użytku wieczorami oraz w nocy. Jeżeli dookoła jest jasno, nie ma potrzeby sięgać po lornetki o sporym obiektywie, dlatego mniejsze modele w zupełności wystarczą do oglądania natury. Amatorzy obserwacji astronomicznych powinni postawić na obszerne lornetki, które zbierać będą więcej światła. Najwygodniej taki model zamontować na dodatkowym statywie, co znacznie uprości używanie.

Cena jest istotna

Dobry sprzęt może być drogi, jednakże jego znaczna cena przekłada się na jakość. Zdecydowanie lepiej jest zaczekać trochę z zakupem oraz zgromadzić więcej pieniędzy na wytrzymałą lornetkę uznanego producenta, która posłuży nam do końca życia, aniżeli nabywać następne modele kiepskiej jakości.