28 Cze

W jaki sposób wybrać mikroskop

Ażeby wybrać mikroskop najpełniej odpowiadający oczekiwaniom, nieodzowne jest zdefiniowanie pewnych znaczących kwestii. Dyscyplina w jakiej sprzęt ma być wykorzystany, czy jego parametry techniczne przynależą do najważniejszych kryteriów, które trzeba wziąć pod szczególną uwagę.

Wymagane powiększenie

Mikroskopy użytkowane są w wielu dziedzinach nauki – to potrzebny sprzęt w czasie prowadzenia badań biologicznych lub medycznych, a też technicznych, czy z aspektu petrologii. Zależnie od tego, jak kolosalne powiększenie wymagane jest w trakcie obserwacji preparatów, wypada zdecydować się na określone urządzanie. Mikroskopy stereoskopowe posiadają powiększenie od 2 do 100 razy, biologiczne – od 40 do 400 razy, laboratoryjne oraz badawcze oferują powiększenie od 40 do 1000 razy, zaś specjalistyczne – aż do 2000 razy.

Mikroskop do pracy

W czasie poszukiwania mikroskopu należy wziąć pod uwagę także efekty, jakie pragniemy uzyskać. Do indywidualnej oceny preparatu wystarczający będzie mikroskop binokularowy. Jeżeli zaistnieje potrzeba wykonania fotografii i archiwizacji, wypada zakupić mikroskop z nasadką trinokularową, a oprócz tego wymagane są kamera oraz proste oprogramowanie. Podobny sprzęt trzeba wybrać do przygotowywania meldunków oraz pomiarów, jednak w tym przypadku porządniej zdecydować się na specjalne oprogramowanie.

Co jeszcze wziąć pod szczególną uwagę?

Dużo ludzi kieruje się w głównej mierze posiadanym budżetem na mikroskop. Nieraz jednak należałoby odłożyć w czasie zakup, żeby zgromadzić trochę pokaźniejsze zasoby finansowe. Trzeba albowiem pamiętać, że mikroskopy zazwyczaj kupujemy na dużo lat użytkowania – sprzęt właściwej jakości po prostu posłuży nam dłużej. Specjalistyczne sprzęty posiadają wyższą cenę, zwłaszcza te o budowie modułowej. W razie jakichkolwiek wątpliwości należałoby poradzić się specjalisty, który podpowie który mikroskop będzie najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku.